piątek, 31 maja 2013

Zasady

Jest kilka zasad, które stosuje się przy opracowywaniu nowych procesów technologicznych oraz przy ocenie trafności przyjętego rozwiązania.
·         Zasada najlepszego wykorzystania surowców.
·         Zasada najlepszego wykorzystania energii.
·         Zasada najlepszego wykorzystania aparatury.
·         Zasada umiaru technologicznego.
Ta ostatnia wskazuje, że celem technologa nie jest uzyskanie ekstremalnych wyników przy rozwiązywaniu zadań jednostkowych, lecz znalezienie optymalnego rozwiązania całego złożonego problemu technologicznego, jakim jest opracowanie nowego procesu produkcyjnego lub usprawnienie działającej instalacji.Obecny etap rozwoju cywilizacji stawia przed technologią chemiczną nowe zadania, takie jak:
- Opracowanie nowych produktów- tworzyw organicznych i nieorganicznych oraz kompozytów o wysokiej wytrzymałości mechanicznej lub szczególnej odporności na korozję, aktywnych leków i materiałów dla lecznictwa, materiałów o szczególnych własnościach fizycznych i chemicznych.
- Wytworzenie znanych materiałów w nowej postaci (monokryształy, materiały amorficzne)
- Racjonalizacja gospodarki surowcami i energią przez wprowadzenie technologii bezodpadowych i optymalizacji produkcji wielkotonażowych, wdrażanie aktywnych i selektywnych katalizatorów i wprowadzanie nowych metod technologicznych (np. procesy biochemiczne).

- Wdrażanie technologii, które chronią środowisko i społeczeństwa przed zagrożeniami związanymi z rozwojem cywilizacji, takich jak procesy oczyszczania gazów kominowych i ścieków przemysłowych, produkcja paliw o ograniczonej emisji składników szkodliwych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz