piątek, 31 maja 2013

dozymetria

Dozymetria - dział fizyki technicznej zajmujący się oddziaływaniem promieniowania jonizującego z materią; głównymi zadaniami dozymetrii jest określanie dawek promieniowania i pomiary skażeń.

Ochrona radiologiczna - wszystkie działania zmierzające do zapobiegania narażeniu ludzi i środowiska na promieniowanie jonizujące; ochrona obejmuje tylko te źródła, które „poddają się” regulacji, nie można bowiem w żaden sposób ograniczyć wpływu promieniowania jonizującego od takich źródeł jak np. kosmos; można natomiast i w ramach ochrony radiologicznej bezwzględnie należy monitorować oraz sprawować nadzór nad eksploatacją urządzeń i obiektów jądrowych oraz nadzorować gospodarkę odpadami promieniotwórczymi.

Podstawą promieniowania jonizującego jest atom

W skład każdego atomu wchodzi centralnie położone jądro (nucleus) oraz znajdujące się w chmurze elektronowej elektrony. Składnikami jądra natomiast są nukleony czyli protony i neutrony.
Liczba protonów, równa jest liczbie elektronów i jest to tzw. liczba atomowa.
Liczba protonów i neutronów nazywana jest liczbą masową
Ponieważ masa elektronu jest w porównaniu z masą protonu i neutronu jest ok. 1840 razy mniejsza, dlatego przyjmuje się, że całą masę atomu stanowi masa jądra.

Ładunek elektronu (-) jest co do wartości równy ładunkowi protonu (+), dzięki równej liczbie obu cząsteczek w atomie jest on elektrycznie obojętny.

Elektrony „obiegają” jądro atomu po orbitach. Ruch wokół jądra odbywa się dzięki sile wzajemnego oddziaływania elektrycznego protonów i elektronów.

Do ruchu każdego ciała po okręgu potrzebna jest siła dośrodkowa a źródłem tej siły w atomie jest elektryczne oddziaływanie protonów i elektronów - przyciągających się ze względu na posiadanie odmiennych ładunków elektrycznych.

Prędkość poruszania się elektronów wokół jądra jest uzależniona od orbity po której się poruszają. Największą prędkość mają elektrony na orbicie 1 - najbliżej jądra (tam też wartość działających sił „coulombowskich” jest największa).
Na kolejnych orbitach (2, 3) elektrony osiągają mniejszą prędkość i jednocześnie maleje wartość działania sił dośrodkowych.
Zgodnie z zasadami fizyki jądrowej, prędkość elektronu na n-tej orbicie jest n razy mniejsza niż prędkość na pierwszej orbicie np. prędkość poruszania się 18 elektronów po 3-ej orbicie jest 3 razy mniejsza od prędkości 2 elektronów na orbicie 1-szej.
Prędkość elektronu na 1 orbicie wynosi 2180 km/s.

Emisja - elektron, przechodząc z poziomu energetycznego (orbity) wyższego na niższy, oddaje nadmiar energii w postaci kwantu promieniowania elektromagnetycznego.

Pochłanianie - elektron, przechodząc z poziomu energetycznego (orbity) niższego na wyższy, pochłania energię z zewnątrz (II postulat Bohra).
W stanie stacjonarnym (elektron nie zmienia poziomu energetycznego) atom nie może emitować i pochłaniać energii (I postulat Bohra).

Stabilność jądra atomowego
Gwarantowana jest przez silne oddziaływania jądrowe.

Charakterystyka silnych oddziaływań jądrowych (sił jądrowych):
-        siły przeciwstawiające się siłom odpychania elektrostatycznego (Coulomba) pomiędzy cząsteczkami o tym samym ładunku elektrycznym
-        nie występują w „makroświecie” - wyłącznie w jądrach atomów
-        najmocniejsze ze wszystkich znanych sił: 137 razy większe od sił elektrostatycznych i ponad 1040 razy od sił grawitacyjnych
-        najmniejszy ze znanych zasięg oddziaływań: zaledwie jedna trylionowa część milimetra (0,000000000000001)
-        cechuje je niezależność ładunkowa, czyli występują zarówno pomiędzy samymi protonami, samymi neutronami, jak i pomiędzy protonem i neutronem

Siły jądrowe działają wyłącznie pomiędzy nukleonami znajdującymi się w „najbliższym sąsiedztwie”. Przy wzroście ilości nukleonów w jądrze powyżej pewnej granicy siły jądrowe słabną (ilość „najbliższych sąsiadów” jest ograniczona), wzrasta natomiast wartość sił odpychających (Coulombowskich) związana z ładunkami jednoimiennymi.
Jądro takie przestaje być stabilne i ulega samoczynnemu rozpadowi promieniotwórczemu.


Nuklid - atom danego pierwiastka o ściśle określonej liczbie protonów i neutronów w jądrze.
Nuklid o tej samej liczbie neutronów to izoton.
Nuklid o różnej liczbie neutronów to izotop.


AZXN

X - symbol pierwiastka
A - liczba masowa
Z - liczba atomowa
N - liczba neutronowa





Izotopy wodoru
11H                  Prot - jeden proton (stabilny)
21H                              Deuter - jeden proton oraz jeden neutron (stabilny); woda zawierająca atomy deuteru to tzw. „ciężka woda” (HDO lubD2O zamiast H2O) wykorzystywana w reaktorach jądrowych
31H                  Tryt - jeden proton oraz dwa neutrony (niestabilny, czyli radioaktywny); źródło promieniowania β, w naturze w wyniku reakcji jądrowych zachodzących w atmosferze.


Rodzaje promieniowania:
·         fale radiowe
·         mikrofale
·         promieniowanie podczerwone (IR)
·         promieniowanie widzialne
·         promieniowanie ultrafioletowe (UV)
·         promieniowanie jonizujące
-        promieniowanie rentgenowskie (X)
-        promieniowanie gamma (g)
-        promieniowanie beta (β)
-        promieniowanie alfa (α)

Promieniowanie jonizujące - każdy rodzaj promieniowania wywołujący oderwanie co najmniej jednego elektronu od atomu lub wybicie go ze struktury krystalicznej cząsteczki (ułożenie atomów w cząsteczce w sposób uporządkowany - symetria) jak również emisja cząstek z jądra atomu powodująca przekazanie energii na odległość.
W zależności od tego czy nośnikiem energii jest cząstka materialna czy fala elektromagnetyczna wyróżniamy:
-        promieniowanie korpuskularne (cząstkowe) - alfa, beta lub neutronowe
-        promieniowanie elektromagnetyczne (falowe) - gamma lub rentgenowskie


Substancje emitujące promieniowanie jonizujące nazywamy promieniotwórczymi lub radioaktywnymi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz